Google Pixel Watch, 2018 Galaxy Watch ile aynı çip üzerinde çalışıyor

Çarşamba günü, Google resmi olarak bir Pixel Watch yaptığını doğruladı, ancak sağlanan önizleme, kullanılabilirlik hala birkaç ay olduğu için somut spesifikasyonlar hakkında hafifti. 9to5Google , Pixel Watch'ın orijinal olarak 2018'de Samsung Galaxy Watch ile piyasaya sürülen bir Exynos çipi tarafından desteklendiğini öğrendi.

Google Pixel Watch, 2018 Galaxy Watch ile aynı çip üzerinde çalışıyor

Bir kaynağa göre, Google'ın Pixel Watch'ı, ilk olarak 2018 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülen bir Samsung yongası olan Exynos 9110'u kullanıyor.

Geçen yılın sonlarında, Pixel Watch'ın büyük olasılıkla bir Samsung yonga seti kullandığını bildirmiştik. Birçoğu, Google'ın Galaxy Watch 4'te bulunan ve henüz duyurulan Exynos W920'den yararlanacağını varsayıyordu . Bu, Pixel Watch'a 5 nanometre çip ve Corex-A55 çekirdeklerle ilişkili en son performans ve verimliliğin avantajını verecekti.

Bunun yerine Exynos 9110, iki Cortex-A53 çekirdeği ile 10 nm'lik bir süreç üzerine inşa edilmiştir. Bu, Snapdragon Wear 4100+ 'a benzer , ancak Qualcomm yongası 12nm'dir ve bu da daha az verimlidir. W920'nin piyasaya sürülmesiyle Samsung, "Önceki modele göre yüzde 20 civarında CPU performansı ve on kat daha iyi grafik performansı" lanse etti.

Google, Pixel Watch projesi bir süre önce başladığı için büyük olasılıkla eski çipi kullanıyor. 9110'un yeni olduğu bir zaman olan Pixel Watch'ta erken geliştirme başladığında, daha sonra Android 11'e geçmeden önce Android 9 Pie tabanlıydı. 

Exynos W920 piyasaya çıktığında (Samsung'un zaten üçüncü taraflara satış yaptığı varsayılırsa) yonga setleri arasında geçiş yapmak, Pixel Watch'un gelişimini geciktirmiş ve temel bileşen değişikliğini garanti edemeyecek kadar piyasaya sürmüş olabilir. Bugün bildiğimiz kadarıyla, bunun olduğunu gösteren hiçbir şey yok.

Yine de, uzun zamandır beklenen bu Pixel cihazının bunca zamandan sonra mutlak en son özellikleri kullanmaması üzücü. Exynos 9110 ilk olarak 2018'in 3. çeyreğinde piyasaya sürülen orijinal Samsung Galaxy Watch'ta kullanıldı. 2019 Watch Active ve Active 2'nin yanı sıra Ağustos 2020'den Galaxy Watch 3'te de bulunuyor. Tizen nedeniyle, pil veya performans karşılaştırması yapmak mümkün.

Tabii ki, yonga seti her şey değildir. Bunun için, Tensor işlemcisini en son Snapdragon tekliflerine kıyasla teknik olarak eski bir çip üzerine kuran Google'ın kendi Pixel 6'sına bile bakabiliriz. Aynı derecede önemli olan, Google'ın donanımı nasıl optimize ettiğidir. Asıl soru, bu eski çipin pil ömrünü nasıl etkilediğidir. Pixel Watch'un 300mAh pile sahip olacağını daha önce bildirmiştik .

Karşılaştırma için, Fossil Gen 6 benzer boyutta bir pil ve yonga setine sahip (12 nm'de olsa da) ve resmi olarak 24 saat sürdüğü söyleniyor, bu da bulduğumuz şey . Bu aynı zamanda, pil üzerinde daha az verimli olduğu varsayılan Wear OS 2'de de var. Başka bir düşünce, Google'ın Snapdragon 4100+'nın Wear OS 3'ü çalıştırmak için yeterli olmadığını nasıl ima ettiğidir. Özellikle Google, “bazı sınırlı durumlarda” – Wear OS 2'deki mevcut 4100+ saatlerdeki kullanıcı deneyiminin “etkileneceğini” söyledi. "yükseltmeden sonra. Kutudan çıktığı andan itibaren Wear OS 3 ile piyasaya sürüldüğünden ve tamamen optimize edilmesi gerektiğinden, bunun Pixel Watch'ı herhangi bir şekilde etkileyip etkilemediği belirsizdir.  

9to5Google'ın Görüşü

Pixel Watch, bu sonbaharda Pixel 7 ve 7 Pro ile piyasaya çıkacak. Samsung'un ikinci nesil Wear OS cihazını o zamandan önce piyasaya sürmesi muhtemel ve söylentiler zaten daha büyük bir pil olacağını söylüyordu , çünkü bu daha önce gelen Tizen giyilebilir cihazlara kıyasla bir eleştiriydi. Mutlak en son ve en iyi özellikleri isteyenler için, varsayılan “Galaxy Watch 5”, Pixel Watch'ın zararına daha iyi bir satın alma olabilir. Bununla birlikte, Google'ın Pixel telefonlarında olduğu gibi yazılım eklemeleri önemli bir sayaç sağlayabilir ve Pixel Watch muhtemelen Fitbit sayesinde sağlık ve zindelik açısından üstün olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow