İnsan beyni kaç GB?

Acaba hiç merak ettiniz mi? İnsan beyni kaç GB? Bilim adamları günümüz teknolojisi ile insan beyninin kaç GB olduğunu araştırmış.

İnsan beyni kaç GB?

Acaba hiç merak ettiniz mi? İnsan beyni kaç GB? Bilim adamları günümüz teknolojisi ile insan beyninin kaç GB olduğunu araştırmış. İşte size sonuçlar:

Depolama birimleri, elektronik eşyalarımızdaki en önemli parçalardan biri. Bilgilerimiz, uygulamalarımız be dosyalarımız bu alanda tutuluyor be muhafaza ediliyor. Zamanla gelişen teknoloji, depolama kapasitelerinin her gün biraz daha arttığını gösteriyor. Peki teknoloji, insan beyni ile kıyaslandığında durum nedir?

İnsan beyni sürekli gelişen teknolojiye kıyasla ne durumda? Genellikle bu soru her sorulduğunda pek çoğumuzun “sınırsız” diye kestirip attığı insan beyni kaç GB?

İNSAN BEYNİ KAÇ GB?

 Uzun süredir bilim insanları tarafından araştırılan bu konu, aslında tam olarak ortaya çıkmış değil. Bunun en büyük nedeni ise matematiksel bir deney yapmanın mümkün olmaması.

Bazı insanlar sabah ne yediğini unuturken, bazıları ise oldukça karmaşık ve uzun şeyler ezberleyebiliyor. Bu durum kişiden kişiye ciddi değişikliklere neden oluyor. Ancak araştırmacılar, bir üst limit olduğu konusunda hemfikir. Yine de bazı tahminler mevcut.

Örneğin bazı araştırmacılara göre insan beyninde yaklaşık 100 milyar nöron bulunuyor. Bu nöronların her biri ortalama 1000 bağlantı kuruyor ve bu da yaklaşık 1000 potansiyel sinaps anlamına geliyor. Verilerin depolandığı bu sinapsların toplam sayısına baktığımızda 100 trilyon veri noktasına yani yaklaşık 100 TB’lık bir alana ulaşıyoruz.

Her ne kadar oldukça yüksek bir alandan bahsediyor olsak da sayılar kesin değil. Söz konusu hesaplama tahminlerden oluşuyor ve yüzde 100 doğruluk içermiyor. Gerçekte her beyin daha az ya da daha çok veri depoluyor olabilir. Beyin aktivitelerini modellemek için kullandığımız yöntemler, standart olarak ikili sayı sistemini temel alıyor. Ancak beynimiz büyük ihtimalle bu şekilde çalışmıyor. Bu nedenle “İnsan beyni kaç GB?” sorusuna doğru bir cevap vermek mümkün olmuyor.

İşte İnsan Beyni Kaç GB sorusuna çok karmaşık bir yapıya sahip olan beyin işlevlerinden ötürü tam bir cevap verilemiyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow