İnternette daha güvenli nasıl gezilir?

İnternet kullanıcısı olarak siber dolandırıcılık ve sibet tehditlerin olduğu bu mecrada nasıl güvenli gezinti yapabileceğinizi buradan öğreneceksiniz.

İnternette daha güvenli nasıl gezilir?

İnternet kullanıcısı olarak siber dolandırıcılık ve sibet tehditlerin olduğu bu mecrada nasıl güvenli gezinti yapabileceğinizi buradan öğreneceksiniz. Bu konuda bilinçli olmak bu tehditlere karşı önlem almak açısından çok önemli.

Web tabanlı teknolojilerin gelişmesi tüm işlemlerin internet tarayıcıları üzerinden yapılmasının yolunu açtı. Artık kimlik bilgileri, çerezler, internet aramaları ve diğer önemli bilgiler tarayıcılarda depolanıyor. Bu nedenle birçok siber saldırgan internet tarayıcılarına erişerek sizin için önemli olan bu verilere ulaşmaya çalışıyor.

İnternette güvenli bir gezinti yapmak ve siber saldırılardan en az etkilenmek için dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunuyor.

1. Hangi tarayıcıyı kullanır olursanız olun her zaman en güncel sürümü kullanın. Böylece güvenlik açıkları sizin adınıza internet tarayıcısının üreticileri tarafından kapatılacaktır.

2. Tarıyıcınıza her eklentiyi kurmayın. Eklentiler tarayıcılara her ne kadar yeni işlevler kazandırsa da hem bilgisayarınızın performansını düşürür hem de yeni güvenlik açıklarına davetiye çıkarır. Özellikle VPN görevi gördüğünü iddia eden eklentilerden bazıları aslında sizin trafiğinizi izleyerek verilerinizi ele geçirmeye çalışıyor olabilir. Bu nedenle az sayıda ve bilinen eklentiler yüklemelidir.

3. Her DNS adrenisini kullanmayın. Engellenmiş sitelere erişim için en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi DNS değiştirmektedir. Ancak DNS internetin adres defteridir. Web siteleri IP adresleri üzerinden yayın yapar. Ancak IP adresini hatırlamak daha zor olduğu için alan adı kullanılır. Örneğin haber7.com'a girerken aslında 185.195.231.35 IP adresli bir sunucuya erişiyorsunuz. Eğer kullandığınız DNS kötü niyetli ise adres defteri görevi gördüğü için haber7.com yazdığınız zaman sizi kendi istediği başka bir IP adresine yönlendirebilir. Bu yöntem özellikle banka sitelerinde çok fazla uygulanmaktadır. Böylece sahte bir site üzerinden sizi dolandırabilir. 

4. Parolo yönetici kullanın. Parola yöneticisi programlar, benzersiz parolalar oluşturmaya ve kullanıcı adı ve şifrelerini bağlandıkları uygulama ve sitelerde otomatik olarak doldurmaya yardımcı olan programlardır. Böyle hiçbir şifrenizi hatırlamak zorunda kalmazsınız. Yanlışlıkla bir kimlik avı bağlantısını tıklamış olsanız bile, şifre yöneticiniz tutarsızlığı tanıyabilir ve otomatik olarak doldurmamayı seçebilir. Alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun bir şifre yöneticisi seçebilirsiniz. 1Password, Lastpass, Enpass ve Keepass gibi programlar en bilinen şifre yönetici programlardır. 

5. Tarayıcınızın her güvenli site dediği siteye güvenmeyin.Tarayıcılar her https ile başlayan siteyi sertifika geçerli olduğu sürece güvenli site olarak tanımlar. Bu ksmen doğrudur. https ile içerikler şifrelenir. Böylece üçüncü taraflar siteye girdiğiniz bilgileri göremez. Ancak üçüncü taraftan önce site sahibi ikinci taraf kötü niyetliyse sitenin güvenli olmasının hiçbir anlamı yoktur. Önceden  https siteler için SSL sertifikası almak oldukça pahalıydı ve SSL sertifikası için kişisel bilgi vermek gerekiyordu. Bu nedenle dolandırıcılar SSL sertifikası almaya gerek duymuyordu. Ancak bugün Let's Encrypt ile tüm siteler için ücretsiz ve hızlı bir şekilde SSL sertifikası alınabiliyor.

6. İki adımlı doğrulamaları açın. Ne kadar dikkat ederseniz edin bir güvenlik açığından sizde olumsuz etkilenmiş olabilirsiniz. Bu nedenle kimlik hırsızlığı etkisini azaltmak için Google Authenticator gibi çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) uygulaması ile ya da SMS ile tek kullanımlık şifreler almanızı sağlayan iki adımlı doğrulamaları hesabınızda aktif edin.

7. Ücretsiz sürümü olmamak üzere saygın bir hizmet sağlayıcıdan VPN hizmeti alın. VPN hizmeti, internet trafiğinizi güvende tutmak ve üçüncü taraf takipçilerinden gizlenmek için şifreli bir tünel oluşturur.

8. En güncel işletim sistemlerini kullanın. İşletim sisteminizde ve bilgisayarınızdaki yazılımlarda otomatik güncellemeleri etkinleştirin.​

9. Şifreleri tarayıcıya kaydetmeyin. Giriş yaparken kullanıcı deneyimini etkileyecek olsa da tarayıcınızda parolanızı otomatik kaydetme seçeneğini kapatın. Şifre haırlamak sizin için zorsa 4 adımdaki gibi parola yöneticisi uygulama kullanın.

10. Geçmişinizi sık sık silin. Ya da çerez takibini önlemek için Chrome Gizli Pencere Modu gibi özel tarayıcı seçeneklerini kullanın.

Bu önlemleri uygulayarak siber tehdit ve siber dolandırıcılık gibi durumlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

---

https://ello.co/qiblafinder
https://visual.ly/users/qiblafinder/portfolio
https://tr.gravatar.com/qiblahfinder
https://hubpages.com/@qiblafinder
https://hubpages.com/@kiblebul
https://www.blogger.com/profile/15975073099116527193
https://about.me/kible
https://www.intensedebate.com/people/kibleyibul
https://peatix.com/user/12594810
https://tr.gravatar.com/qibladirection
https://hubpages.com/@alqibla
https://www.blogger.com/profile/16458304280265667420

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow