Türkiye'de mobil uygulama kullanımı azalıyor

Dünya genelinde kullanıcılar mobil uygulamalarda 4-5 saat zaman harcarken; Türkiye'de dünyanın diğer ülkelerine nazaran azalma olduğu araştırmalar neticesinde ortaya çıktı.

Türkiye'de mobil uygulama kullanımı azalıyor

Dünya genelinde kullanıcılar mobil uygulamalarda 4-5 saat zaman harcarken; Türkiye'de dünyanın diğer ülkelerine nazaran azalma olduğu araştırmalar neticesinde ortaya çıktı.

ygulama analiz firması data.ai tarafından yayınlanan veriler pandemi kısıtlamalarından sonra mobil uygulamalarda geçirilen zamanın normale dönmeye başladığını gösterse de kullanıcılar günün 4-5 saatini mobil uygulamalarda harcamaya devam ediyor.

Uygulamalarda harcanan günlük süre ülkeye göre değişse de kullanıcıların uygulamaları kullanarak günde dört saatten fazla zaman harcadığı 13 pazar bulunuyor. Bunlar arasında Endonezya, Singapur, Brezilya, Meksika, Avustralya, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Kanada, Rusya, Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık yer alıyor. Bu pazarların üçünde (Endonezya, Singapur ve Brezilya) ise mobil kullanıcılar, uygulamalarda 5 saatten fazla vakit harcıyor.

TÜRKİYE'DE MOBİL UYGULAMA KULLANIMI DÜŞME EĞİLİMİNDE

Uygulama kullanımındaki büyüme 2020'nin ikinci çeyreğinde koronavirüs kısıtlamalarından dolayı kullanıcıların çalışırken, alışveriş yaparken, para yatırırken ve oyun oynarken kullandıkları uygulamalarda geçirdiği vakitler zirve yapmıştı.

Anacak genel olarak uygulama kullanım süresi birçok ülkede 5 saatin altına düşmeye başlamış durumda. Yalnızca Endonezya, Singapur ve Brezilya'da hâlâ uygulamalar için 5 saatten fazla vakit harcanıyor.

Ancak Türkiye'de pandemi kısıtlamalarının yoğun olduğu dönemde ve 2022'nin ikinci çeyreğinde mobil uygulamalarda harcanan zamanın düşme eğiliminde olduğu görülüyor. Dünya ortalamasının altında kalsa da Türkiye'deki kullanıcılar ortalama 4,5 saat mobil uygulamalarda vakit harcıyor.

Genel olarak bakıldığında pandemi sırasında yeni uygulamalar ve davranışlar benimseyen mobil tüketiciler, 2022'de kısıtlamaların azalmasına rağmen yeni alışkanlıklarından vazgeçmiş gibi görünmüyor. 2020'nin ikinci çeyreğinde, Singapur kullanıcıları uygulamalarda 4,1 saat vakit harcıyordu. Rapora göre şimdi bu süre 5,7 saate çıktı. Avustralya'da ise kullanıcılar, 2020'nin ikinci çeyreğinden 2022'nin ikinci çeyreğine kadar uygulama kullanım süresi 3,6 saatten 4,9 saate çıktı. Her iki ülkede de uygulamalarda harcanan zamanın artışı yüzde 40'lık bir artışı temsil ediyor.

EN ÇOK KULLANILAN MOBİL UYGULAMA INSTAGRAM OLDU

Firmanın raporunda ayrıca, ikinci çeyrek için en çok kullanılan uygulamalar ve oyunlar da yer aldı.Instagram'ı indirme sayısı açısından dünya çapında en üst sırada yer alırken oyun dışı uygulamalarda tüketicilerin en fazla harcama yaptığı uygulama TikTok oldu. Facebook, aylık aktif kullanıcılar arasında liderken onu WhatsApp, Instagram, Messenger, TikTok, Telegram, Amazon, Twitter, Spotify ve Netflix takip etti.

Görüldüğü üzere, Türkiye'deki kullanıcıların mobil uygulama kullanma süresi diğer dünya ülkelerine nazaran bayağı düşük seyrediyor.

---

https://about.me/al-qibla
https://www.intensedebate.com/people/alqiblah
https://www.tetongravity.com/community/profile/al-qibla/
https://www.credly.com/users/qibla-direction/badges
https://www.tetongravity.com/community/profile/kibleyi-bul/
https://www.credly.com/users/kibleyi-bul/badges
https://disqus.com/by/kbleyibul/about/
https://kibleyibul.tumblr.com
https://www.blogger.com/profile/18281905108201933254
https://about.me/qibla
https://www.intensedebate.com/people/qiblahfinders
https://www.tetongravity.com/community/profile/qibla-finder/

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow